Wędkarstwo Wyczynowe Forum

Pełna wersja: Nowe zasady organizacji sportu wędkarskiego 2012
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zmiany w zasadach organizacji sportu wędkarskiego czyli co nowego w 2012

W kuluarach od dawna mówiło się o rewolucyjnych zmianach, jak zresztą od kilku lat. Pamiętam jak dwa lata temu sam zastanawiałem się jak poradzę sobie z dowilżaniem bez dowilżania, pamiętam o nakazie posiadania pudełek FIPSed itd. Wszystko to przetrawiliśmy i będziemy trawić kolejne nowości a patrząc z perspektywy będą się one wydawały słuszne lub nie. Generalnie dobrze, że sport się zmienia, że idziemy do przodu a nie tkwimy a betonowej niemocy.

W roku 2012 zaczyna się najważniejsza przemiana. Przemiana strukturalna całości GPP wraz z eliminacjami. Do końca nie wiadomo w którą stronę pójdziemy bo każdy potęga wędkarskiego spławika ma inne rozwiązania tego problemu. Być może FIPS zarządzi jednorodność i wszystkie ligi i zawody eliminacyjne do MP i GPP będą wyglądać podobnie. Tym czasem najważniejszym krokiem jest powolne reorganizowanie i tworzenie niższych lig czy ligi z której będą wyłaniane drużyny do GPP i co najważniejsze będzie też możliwość startu indywidualnego. Ile drużyn będzie spadało do II ligi ile szło w górę, zostanie ustalone za 2-3 lata. Podobnie jak będą wyglądać eliminacje. Czy będą dwie czy cztery strefy czy będzie II czy i III liga jeszcze do końca nie wiadomo. Na razie się o tym dyskutuje. Da to możliwość dostania się do GPP bez konieczności jechania na drugi koniec Polski, wymiany większej ilości zespołów w GPP i zawodników indywidualnych.

Przejdźmy do setna czyli zatwierdzonych na 2012 rok zmian w zasadach organizacji sportu wędkarskiego dotyczących spławika, które będą obowiązywały na naszych zawodach. Zmiany na wyższym szczeblu nie będę opisywał:

1.Zmieniły się kategorie wiekowe:
Senior powyżej 23 lat
Kobieta powyżej 18 lat
Młodzież U23 powyżej 18 lat do 23 lat
2.Uprawnienia do wędkowania na łowisku – zgodnie z nowym zapisem:
„Uczestnik zawodów powinien posiadać uprawnienia do wędkowania zgodnie z rodzajem łowiska, które w ramach opłaty startowej zapewnia organizator”
3.Za udział w zawodach o mistrzostwo koła, klubu mogą być pobierane opłaty startowe od zawodników.
4.Limity długości wędki
- kadeci U14 - 10,0m
- kobiety, juniorzy U18 - 11,5m
- seniorzy, młodzież U23 - 13,0m.
5.Długość siatki 4m obowiązuje od 2014r.
6.Kontrolne sprawdzenie ilości przygotowanej zanęty i przynęty przeprowadza upoważniona komisja techniczna nie później niż na 70 minut przed sygnałem do nęcenia zanętą ciężką (trzeci sygnał), rozpoczynając od stanowiska nr 1 w podsektorze lub sektorze oraz dokonuje kontroli długości wędziska i siatki do przechowywania ryb u jednego uprzednio wylosowanego zawodnika (losowanie odbywa się przed rozpoczęciem kontroli - po drugim sygnale).
7.Stwierdzone w czasie kontroli nadwyżki zanęt i przynęt zostają zabrane przez Komisję Techniczną. Zawodnik posiadający więcej zanęty lub przynęty zostaje ukarany trzema punktami karnymi w klasyfikacji sektorowej
8.ryła zanęty lekkiej nie może być uformowana przed sygnałem „wolno łowić” (czwarty sygnał). Zabrania się używania zanęty w opakowaniach umocowanych na lince. Dozwolone jest tylko zanęcanie ręczne lub z użyciem dwuręcznej procy oraz nęcenie pojemnikiem (kubeczkiem) umieszczonym na szczytówce wędziska. Dozwolone jest stałe zamocowanie pojemnika (kubka) na końcówce wędziska lub topu wędziska.
9.W czasie nęcenia pojemnikiem zestaw do wędkowania musi być wyjęty z wody (z wyjątkiem zestawu na którym jest na stałe zamocowany pojemnik).
10.Zawodnik zostaje zdyskwalifikowany za: - używanie echosond oraz środków łączności podczas trwania tury zawodów.
Za przedłożenie komisji sędziowskiej ryby niewymiarowej, tytułem kary odlicza się zawodnikowi dwukrotnie większą liczbę punktów jak waga ryb niewymiarowych. Punkty te odliczane są od ilości punktów za ryby złowione z zachowaniem wymiarów ochronnych. W przypadku gdy liczba punktów karnych za ryby niewymiarowe jest większa od punktów uzyskanych za ryby wymiarowe zawodnikowi wpisuje się „0” punktów.

Jak widać na naszym szczeblu zmiany są niewielkie a najważniejsze z nich to:
- zwiększenie wieku U22 do 23lat czyli zamiana na U23.
- za nadwyżki zanęty i przynęty, możemy zostać ukarani 3 punktami sektorowymi.
- za rozmowę przez telefon możemy zostać zdyskwalifikowani w zawodach.
- Koła i Kluby mogą pobierać opłaty startowe za zawody Mistrzowskie.
- organizator zawodów ma obowiązek aby w opłacie startowej był uwzględniony koszt łowiska.
- zawodnik który dostał więcej pkt. karnych niż uzyskał ze złowionych ryb ma wagę – pkt. 0.
- siatka 4m od 2014 roku.
- nęcić możemy tylko tradycyjną procą obsługiwaną dwoma rękami.
- kubek w myśl przepisów może być zamocowany na dowolnym topie. Może być zamocowany na stałe. Oczywiście podczas nęcenia kubkiem zestaw do łowienia ma być wyjęty z wody.
Zmiany nie są duże, raczej porządkowe, mają na celu zmuszenie zawodników do przestrzegania zasad.
W razie niejasności proszę przysyłać pytania na t.palka@pollub.pl
4 lutego 2012 w Okręgu odbyło się zebranie Komisji Sportowej. Między innymi rozmawiano o spławikowym sezonie 2012. Ze spraw najważniejszych: zatwierdzono nowy regulamin zasad organizacji sportu wędkarskiego 2012 wraz ze wszystkimi zmianami. Zatwierdzono zmianę w regulminie mówiącą, że Każdy Klub może zgłosić dowolną ilość drużyn o ustalonym składzie a zgłoszone osoby rezerwowe mają zadeklarować na początku sezonu dla której drużyny stanowią uzupełnienie. Czyli osoba rezerwowa może być wymieniana tylko do jednej drużyny oczywiście tylko w ramach Klubu. Uległ rozwiązaniu klub Jawor, w zamian powstanie nowy klub Mikado-Abramis Lublin. Terminy zawodów jak narazie nie uległy zmianie. Zgłaszanie składów drużyn do końca marca telefonicznie 501778538 , na maila t.palka@pollub.pl lub bezpośrednio do Okręgu.
Przekierowanie