O mojej pasji łowienia szczupaków na muchę zdecydował jeden moment. W płytkiej czystej jak łza wodzie stawu porośniętego grążelami, trzciną i moczarką tuż pod moimi nogami, w toni zawisł piętnasto centymetrowy streamer. Widziałem jego oko, czarną źrenicę z czerwoną obwódką. Zielonkawy grzbiet i kształt do złudzenia przypominający płoć. Podwodny świat jak przez magiczne lustro wydawał się niezłomny i niezachwiany w swoim bycie. Lekko szeleszczące liście topoli, słoneczny wiosenny dzień. Wtem z podwodnej czeluści majestatycznie w całej okazałości wyłonił się Pan i władca, król życia. Bez zbędnego pośpiechu zacisną w śmiertelnym uścisku ofiarę, przetaczając swoje cętkowane cielsko tuż pod moimi nogami. Na chwile nieruchome liście i uciszony śpiew ptaków ponownie rozbrzmiały, słońce oślepiło mnie. Zasłoniłem oczy. Ten moment pokazał siłę zarówno natury jak i potęgę tkwiącą w imitacji przynęty.

 

Majowe wypady

    Wiosenne szczupaki zwykle nie są skore do współpracy, porównując ich aktywność do jesiennego wędkowania. Trochę zmęczone ale i rozleniwione dostępnością pożywienia są dosyć trudnymi przeciwnikami w sensie wymuszenia ataku. Ze względu na urok majowego czasu nie potrafię jednak odmówić sobie bycia nad wodą. Za cenę zamykających się wieczorem oczu wstaję o 3.oo rano i mocno zaspany wsiadam do samochodu. Świt budzi wszystko. Rześkie powietrze wzbudza nadzieje na branie. Ciężar który czujemy na wędce jest największą nagrodą za poniesiony trud.

 

 

 

Esox Lucius

   Szczupak jest drapieżnikiem zasiedlającym wszelkie wody. Począwszy od Tatr krainy pstrąga i lipienia a skończywszy na słonych wodach przybrzeżnych Bałtyku. Jego naturalne występowanie w danym akwenie determinuje ilość roślinności podwodnej oraz kryjówki w postaci uskoków i zagłębień dna, kamieni i pni drzew. Szczupak atakuje w większości z ukrycia czekając na ofiarę. Posiada setki ostrych jak szpilki zębów. Kształt ciała przypominający torpedę zdradza świetnego pływaka, jednak na krótkim dystansie. Atak szczupaka jest błyskawiczny, wręcz niezauważalny. Tuż przed atakiem ryba wygina swoje ciało w łuk poczym uderza impetem w ofiarę. Pochwycone ryby odwraca głową w stronę przełyku i pożera. Setki zębów nachylonych pod kątem uniemożliwiają wydostanie się z opresji. Szczupak wymienia uszkodzone lub stare uzębienie przez całe życie.

 

Blue Sky Carpet

Mucha która daje szansę na spotkanie z zębatym wiosną. Mocna praca jest jej ogromnym atutem. Falująca szeroka złota taśma i błyszczące flesze dają jej wyrazisty charakter. No i paski. Paski to dla szczupaka podstawowy pokarm na wielu zbiornikach. Materiały potrzebne do wykonania tej muchy:

 

 

 

  • haczyk od #2 w górę
  • dywan zielony fluo
  • szeroka złota taśma
  • flesze zielone i/lub żółte
  • oczy 8-10mm złote
  • nić gruba mocna 6/0 w odcieniu zieleni lub biała
  • czarny marker

 

Tricki&porady

Dywan sam w sobie jest materiałem, który robi za nas robotę nawet w momentach kiedy zostawiamy muchę w bezruchu, a przynajmniej nam się tak wydaje. Trick, który ja stosuję polega na tym, że przed zamocowaniem do muchy w świadomy sposób zaginam błyszczącą taśmę w 2-3 miejscach. Powoduje to efekt wibrowania w wodzie oraz dodatkowe efekty świetlne. Ten trick pozwala na zwiększenie atrakcyjności naszej przynęty o 100%. Podobnie możecie postąpić z innymi materiałami.